Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chl/ftp/www/greeneast.pl/wp-includes/functions.php on line 185

Rodzaje palet.

Przedsiębiorcy, którzy noszą się z zamiarem zakupu palet, powinni najpierw zapoznać się nie tylko z ofertami cenowymi, ale także w różnorodnymi rodzajami palet dostępnymi na rynku, tak aby wybrać produkt dokładnie zgodny ze swoimi potrzebami i wymaganiami.

Palety można rozróżnić ze względu na materiał, z którego są zrobione. Najpopularniejsze są oczywiście tradycyjne palety drewniane, wśród których dostępne są 3 klasy jakościowe: I – jasna, bez uszkodzeń, II – ciemna, z niewielkimi uszkodzeniami, III – ciemna ze znacznymi uszkodzeniami. Palety drewniane charakteryzują się niską ceną, wytrzymałością sięgającą kilkuset kilogramów, łatwością obsługi i uniwersalnością. Wbrew niektórym głosom zielonych, palety drewniane są również produktem bardziej ekologicznym niż inne rodzaje palet. Straty środowiskowe związane ze ścięciem drzew są z pewnością mniejsze niż podczas przemysłowej produkcji palet plastikowych czy metalowych, do których zużywa się mnóstwo energii, wody i surowców. Kluczowa jest również kwestia odpadów, które w przypadku świetnie i szybko utylizujących się palet są minimalne, a w przypadku tworzyw sztucznych w znaczący sposób szkodzą środowisku.

Oprócz palet drewnianych, dla lekkich materiałów i składowania pod dachem, stosuje się czasem palety plastikowe. Mają one nad paletami drewnianymi tą przewagę, że są bardzo łatwe do utrzymania w czystości, nie kruszą się, a także są bardzo lekkie, co pozwala na łatwiejszy transport za pomocą wózków ręcznych. Mogą być także dowolnie kształtowane, co pozwala na przechowywanie i transport nietypowych materiałów. Palety plastikowe mają jednak podstawową wadę, która sprawia, że nie są tak popularne jak palety drewniane – mają niewielki udźwig, ponieważ w przypadku zastosowania trwalszych tworzyw sztucznych ich cena jest zbyt wysoka, aby ich używanie było w ogóle opłacalne. Dla bardzo ciężkich materiałów stosuje się niekiedy palety metalowe. Są trwalsze i łatwiejsze do utrzymani czystości niż palety drewniane, aczkolwiek ich bardzo wysoka cena sprawia, że stosuje się je jedynie wówczas, gdy jest to absolutnie niezbędne ze względu na nietypowe, bardzo ciężkie ładunki. Dodatkową przeszkodą w stosowaniu palet metalowych jest fakt, iż ze względu na ich masę, do ich obsługi nie jest możliwy ręczny wózek widłowy, a także ze względu na konieczność utrzymywania odpowiednio trwałych regałów, gdzie palety będą składowane.

Jak widać popularność drewnianej palety jest w pełni uzasadniona. Nowe palety świetnej jakości i trwałości oferuje polska firma „Green East”